Zdrowie i Uroda

Borelioza? Co to za choroba?

Borelioza to wieloukładowa choroba zaraźliwa, wywoływana przez bakterie przenoszone przez kleszcze. Walka z nią jest dosyć trudna, dlatego tak ważna jest prewencja, a także odpowiednio wczesne rozpoznanie choroby, by móc jak bezzwłocznie rozpocząć kurację.

Charakterystyczne symptomy

Borelioza - Liceum-sport.plWykrycie boreliozy jest wykonalne dzięki badaniom, jednak choroba daje też pewne typowe objawy, które pacjent może sam zauważyć. Wczesne objawy obejmują ukazanie się charakterystycznego rumienia, który wydaje się wędrować i stopniowo rozprzestrzeniać. Może on ukazać się nawet po mniej więcej trzydziestu dniach od ukąszenia, dlatego trzeba uważnie obserwować miejsce ugryzienia przez kleszcza. Ukazują się też objawy grypopochodne, takie jak gorączka, ból, zawroty głowy i osłabienie. Po ustąpieniu początkowych symptomów, u części chorych borelioza rozszerza swój krąg, atakując inne narządy. Może wywoływać zapalenie stawów, neuroboreliozę lub proces zapalny serca. Często powstaje też porażenie nerwu twarzowego.

Wykrywanie boreliozy

Rozpoznanie boreliozy przez lekarza wymaga badań serologicznych, oprócz zauważalnego rumienia wędrującego. Badania na boreliozę zazwyczaj zleca specjalista chorób zakaźnych, jednakże może je polecić też dermatolog, neurolog lub okulista, w zależności od występujących symptomów.

Badanie serologiczne oznaczają immunoglobuliny przeciwko boreliozie, ale nieraz we wczesnej fazie choroby nie jest to oczywisty dowód boreliozy, ponieważ są obecne one również we krwi ludzi zdrowych. Co więcej testy serologiczne mają uzasadnienie dopiero po mniej więcej miesiącu po ugryzieniu przez wektor chorobowy. Diagnostyka serologiczna jest obecnie w dwóch etapach: początkowy oznacza test serologiczny, np. ELISA, test IIFT czy technika jakościowa ELFA. Jeśli wynik jest dodatni, konieczne jest wykonanie testu potwierdzającego – western blot. We wczesnej fazie choroby stosowana jest również metoda PCR, umożliwiająca na wykrycie kodu DNA mikroorganizmu, jednak metoda ta ma zastosowanie jedynie przy szczególnych symptomach.

Z wyłączeniem klasycznie wykorzystywanych testów, niezwykle efektywny w diagnostyce boreliozy jest skaner F-Scan 4. Narzędzie to jest bardzo dokładne i pozwala na wykonanie rezonansu. Wykorzystuje się go w wykrywaniu i terapii cyst, zakażeń grzybami, jak również w boreliozie.

Kuracja w przypadku boreliozy

Standard w leczeniu boreliozy bazuje na podawaniu antybiotyków, które mają pokonać zakażenie bakterią. Zazwyczaj stosuje się doksycyklinę lub amoksycyklinę przez trzy tygodnie lub dłużej. U pacjentów wrażliwych na te antybiotyki, stosuje się cefuroksym. W trakcie podawania antybiotyków można też stosować środki, które przeciwdziałają objawom.

Aktualnie boreliozę można również zwalczać plazmoterapią, mającą swoje miejsce w metodzie dr Rife’a. Technika ta ma miejsce przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, jednak jest już szansa terapii w Polsce. Technika ta może być pomocą, ale może być też jako jedyna walka z boreliozą. W metodzie Rife’a wykorzystuje się generator plazmowy RPZ 14, który dociera do wszystkich tkanek organizmu, działając na bakterie w układzie krążenia, ale też te ukryte głębiej systemu nerwowego. Generator plazmowy RPZ 14 nadaje równocześnie różnego rodzaju fale, między innymi falę plazmatyczną, która działa na różne struktury komórkowe, np. te należące do bakterii wywołującej chorobę odkleszczową. Fala plazmatyczna reaguje z bakterią, doprowadzając ją do zniszczenia. W ten sposób generator plazmowy eliminuje bakterie. Kuracja przy jego użyciu jest bardzo skuteczna, również w przypadku zachorowań odpornych na standardowe leczenie.

Terapia generatorem RPZ 14 jest najskuteczniejsza przy co najmniej dziesięciu zabiegach. Podczas leczenia ważne jest picie dostatecznej ilości wody, trzeba również dbać o dużą ilość snu.

Gabinetów, w których leczy się boreliozę z wykorzystaniem jest na szczęście całkiem sporo. Można odszukać takie miejsce niedaleko siebie za pomocą Google. Tutaj prezentujemy Państwu stronę internetową przykładowego gabinetu: https://apiterapie.pl/leczenie-boreliozy-czestochowa.

Wygrać z chorobą

Niewątpliwie borelioza to przykra choroba i walka z nią nie jest prosta. Ważna jest profilaktyka choroby. Kiedy jednak doszło do zakażenia, przy aktualnie stosowanych sposobach można w porę wykryć i bezzwłocznie zacząć zwalczanie boreliozy.