Rodzina

Brak akceptacji rówieśników dziecka. Jak można temu zaradzić?

Problem przemocy wśród dzieci staje się w ostatnim czasie bardzo istotnym zjawiskiem. Wielu rodziców rozmyśla w jaki sposób pomóc swojemu dziecku? Co zrobić aby odnalazło się ono w klasie i poczuło się jej częścią?

Jak rozpoznać, że dzieje się coś złego?

Brak akceptacji rówieśników dziecka - Liceum-sport.plJako rodzice powinniśmy bacznie obserwować nasze dzieci oraz dużo z nimi rozmawiać. Budowanie relacji z dzieckiem zaczyna się już w okresie niemowlęcym. Zainteresowanie poświęcone naszym dzieciom procentuje zaufaniem, jakim darzą nas one również w późniejszym okresie. Znając doskonale nasze dziecko, będziemy mogli zorientować się, że dzieje się z nim coś podejrzanego. Wtedy będziemy mogli odpowiedni zareagować. Brak akceptacji ze strony środowiska rówieśniczego jest dla dziecka bardzo ciężkim przeżyciem. Gdy nie jest akceptowane przez grupę, zazwyczaj pozostaje z boku. Nie angażuje się w wspólną pracę, zachowuje się jak nieobecny. A wszystko to po to aby nie zwracać na siebie zainteresowania ponieważ lęka poniżania ze strony rówieśników. Takie sytuacje mogą powodować, że dziecko zamknie się w sobie, będzie apatyczne.

Jak spróbować pomóc dziecku?

Wielu rodziców zastanawia się jak pomóc swojemu dziecku. Zadanie jest niełatwe. Z pomocą może przyjść pedagog szkolny bądź wychowawca i ich rola jest duża, jednak jeśli chodzi pracę z całą grupą. Dojście do istoty problemu, które dokuczają naszemu dziecku może nie być takie łatwe. Dużo rodziców decyduje się na indywidualną pracę psychologa, który w sprzyjających warunkach pomoże rozwikłać problem – http://www.balans.edu.pl. Gdy sytuacja jest poważna warto szukać ratunku gdzie indziej. Gabinet psychologiczny jest tym miejscem, gdzie zmartwieni rodzice poszukują pomocy dla swoich dzieci.