Zdrowie i Uroda

Depresja sezonowa. Jak z nią walczyć?

Depresja to pojęcie wykorzystywane w psychiatrii do zdefiniowania zaburzeń psychicznych o typowych symptomach. ostatnio coraz więcej słyszy się o depresji sezonowej.

Czym jest depresja sezonowa?

Depresja jesienna - Liceum-sport.plJest zaburzeniem afektywnym, które pojawia się zazwyczaj w okresie jesiennym. Gdy przychodzi jesień, zmienia się otoczenie. Zazwyczaj osoby czują się źle. Są pozbawieni energii i siły. Takie złe samopoczucie wiąże się ze zmianami w pogodzie. Dni stają się coraz krótsze, często ponure, otacza nas coraz mniej światła. Zbyt mała ilość Słońca negatywnie odbija się na człowieka. Jesienne i zimowe okresy wywołują zmiany w świecie a także w przynoszą zmiany w organizmie człowieka. Procesy organizmu bardzo ożywione w czasie letnim i wiosennym wyciszają się, przez co organizm człowieka ogranicza aktywność, aby zmniejszyć energię konieczną do poprawnego funkcjonowania. Zmiany te wynikają za małą ilością światła słonecznego, które wpływa doskonale na nasz mózg. Szczególnie niekorzystne oddziaływanie obserwuje się w odniesieniu do samopoczucia.

Co można zaobserwować?

Depresja sezonowa dokucza często określonych okresach roku. Pacjenci narzekają na apatię oraz odczucie ogólnego rozbicia. Równie często pojawiają się objawy określane jako brak siły co wywołuje obniżenie aktywności, niechęć do wstania z łóżka. Obserwowane są także kłopoty z apetytem oraz dużo innych objawów. Osoby skarżą się na towarzyszące uczucie niepokoju. Często obserwuje się również obniżoną aktywność oraz brak sił witalnych.

Jak walczyć z depresją jesienną?

Depresji sezonowej nie można lekceważyć. Część specjalistów zaleca rozpoczęcie terapii światłem, którego zbyt mała ilość jest czynnikiem zaburzeń. Nie można jednak poprzestawać wyłącznie do wskazanej formy terapii. Wsparcia szukać można u fachowców. Gdzie mogą szukać ratunku osoby, które zauważają u siebie oznaki depresji? Odpowiedź jest łatwa. Z pomocą przyjdzie gabinet psychologiczny. Bardzo istotne jest rozpoczęcie dokładnej oceny stanu pacjenta. U wielu ludzi obligatoryjne jest rozpoczęcie leczenia specjalistycznego, często także farmakologicznego.