Zdrowie i Uroda

Jaka jest korzystna temperatura w pomieszczeniu, w którym śpimy?

Sen to doskonały sposób na regenerację organizmu. Jednak aby organizm mógł się prawidłowo zregenerować trzeba zadbać o właściwe warunki.

Korzystna temperatura w pomieszczeniu - Liceum-sport.plCzym jest zdrowy sen?

Zdrowy sen jest to stan, w którym człowiek może prawidłowo się zregenerować. Aby było to możliwe, należy respektować ważne zasady. Wśród najważniejszych wymienia się korzystną temperaturą powietrza w pomieszczeniu, w którym odpoczywamy. Organizm regeneruje się najlepiej gdy temperatura jest obniżona. I nie chodzi tu wyłącznie o komfort osoby. Chłodniejsze otoczenie jest odpowiednie dla zdrowia.

Ciepło – wróg dobrego snu

Gdy za oknem nastaje pora jesienna lub zimowa wiele ludzi decyduje się wyciągnięciu grubszej kołdry lub narzuty, a często także polarowej piżamy. Takie warunki nie sprzyjają naszemu organizmowi. Sprawiają, że w ciągu dnia możemy czuć się ospali. Gdy temperatura w pomieszczeniu przewyższa 21 stopni wówczas organizm nie może dobrze zregenerować sił. Duża temperatura w pomieszczeniu blokuje wytwarzanie melatoniny oraz kortyzolu, co może powodować zmniejszenie ochoty do jedzenia. Spanie w nieodpowiednich warunkach wpływa także problemy o cechach zaburzeń depresyjnych.

Pożądane warunki do spania

Oczekiwana temperatura do snu powinna wahać się w granicach od 15 do 19 stopni. Z jakiego powodu? W niższej temperaturze ciało człowieka lepiej regeneruje się. Nie zostają uruchamiane procesy termoregulacji. Ponadto jeżeli okryjemy się zbyt dużą ilością pierzyn możliwość ruchów zostaje mocno ograniczona. Wtedy organizm nie odpoczywa należycie. Obniżona temperatura pomaga rano wstać.