Edukacja

Nauka języków obcych. Od jakiego momentu dziecko może rozpocząć naukę?

Dużo rodziców zastanawia się kiedy ich dziecko może zacząć naukę języków? Wszystko zależy od tego, w jaki sposób chcemy nasze dziecko “uczyć”.

Nauka języków obcych - Liceum-sport.plNauka języków obcych w formie zabawy

Nie od dziś wiadomo, że podstawową działalnością podejmowaną przez dzieci jest zabawa. Dzieci są wręcz stworzone do tego aby się bawić. Nie bez powodu w przedszkolach, wszelkie zajęcia organizowane są w formie zabawy, a przedszkolaki uczą się jakby przez przypadek. Nauka, przyswojona wiedza i umiejętności są w pewnym sensie “efektem ubocznym” zabawy. Nie inaczej wygląda sprawa nauki języków obcych. Nie można wskazać minimalnego wieku, jaki musi osiągnąć maluch, aby zacząć naukę. To, czy dziecko będzie gotowe i nauka przyniesie oczekiwany skutek zależy przede wszystkim od faktu czy sposoby nauczania będą dopasowane do umiejętności dziecka. Im mniejsze dzieci, to i sposoby pracy z nimi będą inne.

Nauka w środowisku o dwóch językach

Szczególny wydźwięk pytania kiedy należy rozpocząć naukę języka obcego z dzieckiem odnosi się do tzw. dzieci dwujęzycznych. Dzieci te od dnia narodzi wychowywane są w środowisku dwujęzycznym. Jest to częste zjawisko szczególnie w domach, w których stykają się różne narodowości. Wtedy rodzina posługują się dwoma językami. W takim układzie maluch od samego początku osłuchuje się z wieloma językami, przez co uczy się ich w sposób naturalny. Takie warunki pokazują, że nie ma minimalnego wieku, od jakiego można rozpocząć naukę języków z dziećmi. Istotniejszym zagadnieniem jest to jak nasze dziecko będzie się uczyć. Jeśli forma będzie odpowiednia, dopasowana do wieku, wówczas maluch sprawnie nauczy się nawet języka obcego.