Dom i ogród

Jak przygotować ogród do zimy?

Ogród dla wielu osób jest miejscem wymarzonym. Funkcje ogrodów zmieniły się w ostatnich latach. Nie jest to już tylko miejsce, w którym uprawiane są warzywa. Coraz częściej do wykonania ogrodu przywiązujemy bardzo dużą uwagę, dobierając nie tylko wyjątkową roślinność, ale także meble ogrodowe. Wszystkie te elementy sprawiają, że ogród jest miejscem przytulnym, w którym czujemy się tak samo dobrze jak w domu.

Okrywanie roślin w warunkach zimowych

Korzystna temperatura w pomieszczeniu - Liceum-sport.plWiele roślin, które rosną w naszych ogrodach całkiem dobrze znosi warunki zimowe. Specjalnej ochrony wymagają te rośliny, dla których naturalnym środowiskiem jest klimat nieco cieplejszy. Takie rośliny mogą nie przetrwać nawet niewielkich mrozów. Również rośliny młode, które zostały posadzone jesienią, mogą mieć problem z przeżyciem pierwszej zimy. W tym drugim przypadku chodzi o to, że młode rośliny nie zdążyły jeszcze wykształcić dużego układu korzeni, przez co są znaczniej narażone na gruntowe przymrozki. Główną zasadą jest dostarczenie roślinom w okresie jesiennym dużej ilości wody, jaką będą mogły zgromadzić na ciężki zimowy czas. Działanie to szczególnie ważne jest dla roślin zimozielonych. Gatunki te należy podlewać także zimą, ponieważ intensywnie świecące zimowe słońce może przysporzyć jeszcze więcej szkód niż mróz. Jesienią sporo roślin w naszym ogrodzie trzeba okryć. Jednak działanie to należy zrealizować dopiero wtedy gdy temperatura na zewnątrz jest mniejsza niż 5 stopni Celsjusza. Nie wolno przykrywać roślin i krzewów wcześniej, ponieważ wyższa temperatura powietrza sprawi, że okryte rośliny mogą zacząć gnić. Rośliny nie mają wtedy szans na przeżycie do wiosny, szczególnie, że wśród za wcześnie okrytych roślin są doskonałe warunki do tego żeby w okryciu znalazły kryjówkę różne gryzonie.

Zabezpieczenie pni narażonych na pękanie

Gdy mamy drzewa o korze gładkiej i ciemnej, trzeba pamiętać, że jest ona narażona na pękanie. Słońce, a następnie mróz działają bardzo niekorzystnie na kondycję drzewa. Pęknięcia są doskonałą pożywką dla bakterii i grzybów, które wywołują liczne choroby. Dlatego pamiętać o zabezpieczeniu konarów np. wapnem ogrodniczym, albo matą słomianą lub włókniną.