Auto-Moto

Zamiana opon letnich na opony zimowe. Kiedy najlepiej?

Jeszcze kilkanaście lat temu ogromną popularnością cieszyły się opony wielosezonowe. Na szczęście dużo ludzi, ma świadomość z konieczności inwestowania w opony zimowe.

Co daje inwestycja w opony zimowe?

Zamiana opon letnich na opony zimowe - Liceum-sport.plOgumienie wielosezonowe nie było dobrym rozwiązaniem. Warunki atmosferyczne zimą i latem bardzo różnią się od siebie. Trudno byłoby wymyślić opony, które zdałyby egzamin zarówno w wysokich, jak i niskich temperaturach. Opony letnie i zimowe różnią się od siebie przede wszystkim składem mieszanki gumowej, z której wykonany jest bieżnik. Opony letnie zupełnie nie sprawdzą się obniżonej temperaturze. Już przy około 7 stopniach zaczynają twardnieć, a im niższa temperatura, tym guma będzie twardsza. Cechy gumy zmieniają się, w wyniku czego opony tracą przyczepność. W oponach zimowych wykorzystano zupełnie inną technikę produkcji. Wyjątkowa budowa zapewnia lepszą przyczepność, przez co opony lepiej trzymają się drogi, zapewniając lepsze bezpieczeństwo. Ta wyjątkowa budowa opony odnosi się do specyficznej budowy bieżnika, dzięki której opona zachowuje elastyczność również w niskich temperaturach. Ponadto w oponach zimowych wykorzystano nacięcia, tzw. lamele, które służą do tego, aby lepiej utrzymać auto na drodze pełnej śniegu i śliskiej. Wykorzystanie opon zimowych sprawia, że droga hamowania na śliskiej drodze zdecydowanie się skróci.

Kiedy jest właściwy moment na zmianę

Z założeniem opon letnich na zimowe nie wolno czekać aż do zimy i pierwszych opadów śniegu. Opony letnie nie nadają już gdy temperatura obniża się do około 7 stopni. Opona letnia w niskich temperaturach całkowicie się nie sprawdzi, przez co nie zapewni odpowiedniego bezpieczeństwa. Warto pamiętać, że opony zimowe należy mieć na wszystkich czterech kołach. Nie wolno poprzestawać na wymianie opon np. na jednej osi. Przyczepność pomiędzy oponami letnimi i zimowymi będzie tak duża, że taka mieszanka nie ma możliwości bezpiecznie utrzymać się na drodze.