Rodzina

Późne rodzicielstwo? Coraz później oznacza lepiej?

Późne macierzyństwo w obecnym czasie to żadna nowina. Coraz więcej osób przekłada macierzyństwo na okres znacznie późniejszy niż nasze mamy albo babcie. Dlaczego pojawiły się takie zmiany?

Późne rodzicielstwo

Późne rodzicielstwo - Liceum-sport.plMówiąc o późnym rodzicielstwie należy mieć na myśli rodziców, którzy decydują się o pierwszym dziecku zdecydowanie później niż jeszcze kilkanaście lat temu. Współcześnie uważa się, że pojęcie późnego macierzyństwa dotyczy matek, które ukończyły przynajmniej 35 lat. Sporo osób zastanawia się czy późne rodzicielstwo jest bezpieczne? Wiele zależy od tego, jakie kwestie bierzemy pod uwagę. O późniejszym rodzicielstwie mówi się również jako o dojrzałym. Pary podejmując decyzję o dziecku doskonale wiedzą, czego chcą, a ich postanowienie jest w pełni przemyślane. Dlaczego ludzie tak późno decydują się na pierwsze dziecko? Badania pokazują, że przesunięcie granicy wieku wynika z chęci zapewnienia stabilnej pozycji finansowej. Ludzie przed podjęciem decyzji o dziecku, chcą ułożyć nie tylko dzieci, jak również swoją.

Zalety późnego rodzicielstwa

Wiele osób wymienia wiele zalet późnego rodzicielstwa. Wśród atutów najczęściej wskazywane są dojrzałość emocjonalna, równowaga finansowa oraz zabezpieczenie materialną. Wszystkie te czynniki są ważne, ponieważ pozwalają zająć wychowaniem dziecka się. Dojrzali rodzice raczej angażują się w proces wychowania.

Kłopoty związane z późnym rodzicielstwem

Dojrzałe macierzyństwo to jednak nie tylko atuty, ponieważ ma powiązanie także z licznymi problemami. Istotne znaczenie mają tu aspekty związane z biologicznym cyklem rozwoju człowieka. Im kobieta jest starsza, tym wyższe ryzyko powikłań. Decydując się na dziecko późno, trzeba mieć świadomość, że wraz z dojrzewaniem podnosi się ryzyko komplikacji. Nawet utrzymanie ciąży może stanowić nie lada problem. Wzrasta również ryzyko innych powikłań, takich jak: cukrzyca ciążowa, nadciśnienie, przedwczesny poród, martwe urodzenia. U kobiet po 40 roku życia wydatnie wzrasta prawdopodobieństwo poważnych wad wrodzonych płodu, w tym zespołu Downa, problemów z sercem i innych.