Edukacja

Studia podyplomowe – warto czy nie?

Po ukończeniu szkoły średniej wiele osób decyduje się na kontynuowanie nauki na uczelniach wyższych. Dla niektórych dalsza nauka jest decyzją dobrowolną, która jest spowodowana chęcią rozszerzenia posiadanej wiedzy. Jednak niektóre zawody wymagają specjalnych kompetencji, potwierdzających prawo wykonywania zawodu. Tak jest np. w przypadku lekarzy, prawników czy nauczycieli. Ukończenie studiów wyższych nie musi oznaczać zakończenia edukacji, gdyż dużo osób decyduje się na dalszą edukację, rozpoczynając studia podyplomowe.

Studia podyplomowe - Liceum-sport.plDlaczego wybieramy się na studia podyplomowe?

Przyczyn jest wiele. Częstym powodem jest chęć uzupełnienia swoich kompetencji, niezbędnych w pracy zawodowej. Jednak nie zawsze. Coraz częściej powody rozpoczęcia edukacji na studiach podyplomowych wynika ze zmiany branży. Dużo osób zastanawia się czy warto podejmować trud? A jeżeli tak, to które studia podyplomowe wybrać?

Plusy i minusy poszerzania kompetencji zawodowych

Dużym plusem studiów podyplomowych jest to, że trwają one bardzo krótko. Najczęściej jest to 1,5 roku do maksymalnie 2 lat i wykształcenie uzupełnione. Dla kontrastu można wskazać istotny czynnik, który zniechęca – są to kwestie finansowe. Studia podyplomowe to duży wydatek i dużo osób musi dobrze zaplanować opłaty, by móc pozwolić sobie na dodatkowe obciążenie. Te dwa elementy powinny być podstawą analizy korzyści, jakie wynikają z faktu podjęcia dodatkowych studiów. Odpowiedź na pytanie czy warto iść na studia podyplomowe nie jest łatwa. Wszystko zależy bowiem od powodów, jakie przyświecają podjęciu decyzji. Z jakiego powodu muszę kontynuować edukację? Jeśli decyzja związana jest z pracą zawodową, podniesienie wykształcenia może wiązać się dla nas z wymiernymi korzyściami, w postaci podwyżki, awansu itp. Wtedy jest to idealna inwestycja we własną przyszłość.