Dom i ogród

Przegląd instalacji kominiarskich. Obowiązek i bezpieczeństwo

Widok kominiarza sprawia, że wiele osób łapie się za guzik. Skąd taka reakcja? Otóż wiąże się to z przesądem, że kominiarz przynosi szczęście. Zostawiając dywagacje na temat przesądów, należy pamiętać, że zawód kominiarza jest bardzo potrzebny, a od jego pracy może zależeć zdrowie i życie niejednej osoby.

Jakie zadania ma kominiarz?

Przegląd instalacji kominiarskich - Liceum-sport.plDo podstawowych działań kominiarza należy przegląd układów kominowych dymowych, spalinowych, a także wentylacyjnych, a także ich czyszczenie. Zawód kominiarza, jest zawodem rzemieślniczym. W związku z tym, można wyróżnić specyficzną hierarchię zawodową w tymże fachu. Na górze hierarchii stoi mistrz, następnie czeladnik, a na samym końcu jest uczeń- pomocnik. Uzyskanie zawodu kominiarza nie jest takie proste, trzeba bowiem ukończyć odpowiednią szkołę lub wystarczająco długo pracować na stanowisku pomocnika. W obu przypadkach należy kolejno zdać egzamin czeladniczy, potwierdzający kwalifikacje.

Przegląd instalacji. Wizyta kominiarza

Wizyta kominiarza to nie tylko wymysł i przesada. Poza ustawowym obowiązkiem wykonywania przeglądu instalacji kominiarskich jest to też działanie szczególnie ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa mieszkańców budynku. Sprawnie działający układ kominowy gwarantuje poprawną cyrkulację powietrza. Związki szkodliwe dla życia ludzi są usuwane. Jeżeli układ kominowy nie będzie sprawny, wtedy nie ma możliwości poprawnego odprowadzania szkodliwych czynników, przez co może dojść do tragedii. Od skuteczności całego układu zależy wiele, dlatego należy dobrze i regularnie wykonywać kontrole, a także zlecać je prawdziwym fachowcom.

W jakim odstępie czasu?

Zgodnie z ustawą, przegląd układu kominowego powinna być wykonywana przynajmniej raz do roku. Jednak należy pamiętać, że sprawdzenie przewodów kominowych to jedno, natomiast również ważną kwestią jest ich odpowiednia utrzymanie.